Zaměřeno na nejnižší incestici

Fotovoltaická elektrárna bez baterie

Zaměřeno na nejnižší incestici

Fotovoltaika bez baterie

Fotovoltaické elektrárny bez bateriového úložiště vám přinesou využití vaší energie pro napájení elektrických spotřebičů vaší domácnosti a ohřev vody za velmi přijatelnou cenu, s krátkou dobou návratnosti.

Počet fází 

Fotovoltaické elektrárny jsou jednofázové a nebo třífázové.

Jednofázová elektrárna vám zajistí dodávku energie pouze do jedné vybrané fáze v domácnosti. Na tuto fázi je pak nutné přesunout ty spotřebiče, které dávají pro provoz fotovoltaiky smysl.

Mimo zásobník je to obvykle lednice, klimatizace, rekuperace a jiné spotřebiče s víceméně kontinuální spotřebou nebo se spotřebou přes den.

V případě třífázové eletrárny vám vaše energie napájí celou domácnost. Zde je vhodné rozdělit spotřebiče na jednotlivé fáze symetricky.      

Měnič/střídač

V tomto systému je instalován tzv. ongrid nebo také síťový střídač. K měniči nelze ani dodatečně doplnit baterii. Výhodou tohoto měniče je jeho nízká cena a velmi malé rozměry. Pro srovnání, u bateriových systémů se instalují tzv. hybridní měniče.

Podle počtu napájených fází jsou pak měniče jedofázové nebo trojfázové.

Spotřebiče

Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) požaduje u fotovoltaických elektráren bez baterie, uložení přebytečné energie do zásobníku s vodou.

Je definován minimální objem zásobníku, do kterého se energie uloží. Pokud je zásobníků více, tak je důležitý součet jejich objemů.

Zásobník musí mít nainstalovanou topnou spirálu a pokud ji aktuálně nemá, tak musí mít možnost ji dodatečně doinstalovat. 


Vlastní spotřeba

Aby byla nadbytečná energie do zásobníku dodána s maximální účinností, je k měniči instalován regulátor, který zajistí plynulou dodávku energie do zásobníku.

Jakmile regulátor zjistí přetok energie do vnější sítě, zajistí plynulou dodávku přebytečné energie do vody a to v rozsahu několika desítek wattů až do maximálního výkonu topné spirály.        

Návratnost

Návratnost investice je u elektráren s uložením přebytků do vody obvykle mnohem kratší než u bateriových systémů. 

Je ale nezbytné věnovat dostatečnou pozornost vhodnému používání spotřebičů. Je vhodné ty spotřebiče, u kterých lze nastavit čas provozu, používat v době, kdy je předpoklad výroby vlastní energie.

U praček, sušiček, případně klimatizací je vhodné využít funkce odloženého stratu  a nastavit čas provozu v denních hodinách.  

Optimlizace spotřeby

Jelikož není instalována baterie, je omezená možnost energii z fotovoltaiky akumulovat. Přetoky do vnější sítě jsou obvykle o něco vyšší než u systémů s baterií.

Instalace kvalitní regulace je tedy nezbytná.


Umístění elektrárny

Komponenty fotovoltaické elektrárny je vhodné ideálně instalovat do oddělených místností s pokojovou teplotou. Příliš vysoké teploty způsobují rychlejší stárnutí elektronických komponent a zkracování životnosti elektrárny. 

Vhodnými prostory jsou technické místnosti, suterény nebo garáže.

Některé měniče lze instalovat i ve vnějším prostředí. I když mají dostatečné krytí proti nepříznivým povětrnostním podmínkám, doporučujeme je chránit proti přímému slunečnímu, dešti a sněhu.   

Záruky

U fotovoltaiky bez baterie je nejdůležitější volba kvalitního  měniče a panelů.  

Panely s 15-ti letou mechanickou zárukou jsou standardem u kvalitních výrobků.

Záruka na výkon panelu je parametr, který definuje stárnutí panelů. Standardem je pokles výkonu na paximálně 84,5% původního výkonu za 25 let.

Běžná záruka na měnič je 5 let. U velmi kvalitních produktů je záruka 10 let. 


Zaměřeno na nejnižší incestici

Fotovoltaika bez baterie

VODA MINI

Pokud je vaše spotřeba elektřiny

do 4 MWh/rok

bude vaše investice po odečtení dotace

od 65 000 Kč

s DPH

Hlavní chrakteristika elektrárny:

Výkon elektrárny od 2,5 kWp
Nová zelená úsporám  C3.4
Výše dotace  60 000 Kč
Počet fází elektrárny 1-fáze
Topná spirála 1-fázová
Objem zásobníku min. 120 litrů

VODA MAXI

Pokud je vaše spotřeba elektřiny 

od 4 MWh/rok

bude vaše investice po odečtení dotace

od 85 000 Kč

s DPH

Hlavní chrakteristika elektrárny:

Výkon elektrárny od 3,6 kWp
Nová zelená úsporám  C3.9
Výše dotace  85 000 Kč
Počet fází elektrárny 1 nebo 3-fáze
Topná spirála 1 nebo 3-fázová
Objem zásobníku min. 200 litrů

Zaměřeno na nejnižší incestici

A jak to reálně vypadá 

Máte zájem o konzultaci nebo nezávaznou nabídku?

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme