Spolehněte se na sehraný tým profesionálů

Co stálo za zrodem ineru

Proč vznikl INER

I když je nás v týmu už víc než 10 a máme za sebou stovky úspěšných projektů, za naším vznikem stojí jediný člověk – Miroslav Růžička. Nechme ho tedy vyprávět, co vedlo ke zrodu INERu.

Postupně k čisté energii

Z elektrické energie jsem měl vždy velký respekt, a přesto mě doprovází v mém profesním životě po celou dobu.

Když jsem pár let po vysoké škole vstoupil do energetiky jako projektový manažer, netušil jsem, že v tomto oboru zakotvím natrvalo. Už proto, že mým původním oborem bylo letectví.

Mnoho let jsem se pohyboval v oblasti uhelné energetiky, ale po čase jsem se rozhodl zaměřit pozornost na obnovitelné zdroje. Začalo to výstavbou teplárny na dřevní štěpku. Tento zdroj pro mě ale nebyl tím pravým, který by splňoval mé představy o čisté a levné energii. 

Proto byla fotovoltaika a s ní spojené technologie jasnou volbou. Je to oblast energetiky, která zažívá obrovský technologický růst a jejíž potenciál ještě zdaleka není využitý. A kterou teprve doceníme.

Demokratizace energetiky

Prošel jsem mnoho velkých elektráren, dodal a opravil mnoho turbín s obrovskými výkony. Tato energie se pak prostřednictvím tisíců sloupů a tisíců kilometrů kabelů dostávala i do mé domácnosti. Už tehdy mi to připadalo neadekvátní, že někde stovky kilometrů od mého domova je velký zdroj energie, který vyrábí energii i do mého domu.

Malý lokální zdroj, instalovaný co nejblíže spotřebě, mně připadal postupem času jako jediná smysluplná cesta. Dnes už takové zdroje jsou a jsou dostupné každému, a to považuji za obrovský skok od doby, kdy jsem v energetice začínal a kdy fotovoltaika byla jen pro snílky.

Velmi se těším na dobu, která bude následovat. Legislativní kroky jednoznačně vedou k možnosti samovýrobců si s vlastní energií nakládat dle vlastního uvážení. Prodej přebytků sobě na chatu nebo příbuzným, nebude brzy jen utopií. Podobných změn bude mnohem více, a to je ta nejlepší cesta k demokratizaci malé energetiky.

Pomáhat lidem tvořit lepší svět

Energetika a to i ta domácí, je velmi rozsáhlá a pro mnoho lidí nesrozumitelná a příliš složitá a proto je naším cílem přinášet lidem aktuální a správné informace o tomto oboru, dodávat technologie, které budou sloužit mnoho let a přinesou lidem úspory a čisté prostředí pro život. 

Miroslav Růžička

Zakladatel společnosti iner s.r.o.